YÖK Başkanı Dünya Arı Günü etkinliğine katıldı

Yığılca ilçesindeki Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nde (DAGEM) düzenlenen Dünya Arı Günü etkinliklerine katılan YÖK Başkanı Özvar’ı, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir ve DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu karşıladı.

Özvar, arı ürünleri ve arıcılıkla ilgili çeşitli maketlerin yer aldığı stantları gezdikten sonra Düzce Valisi Selçuk Aslan, Sözbir ve Kekeçoğlu ile bal arısı kostümü giyen çocukların bal mumu yapımı ve ebru sanatıyla ilgili etkinliklerine katıldı, fotoğraf çektirdi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansınca geliştirilen “Kovanda Arı Yığılca’da Hayat Var Projesi” kapsamında DAGEM’de kurs gören arıcılarla bir süre sohbet eden Özvar, arıcılık giysi ve malzeme dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, üniversiteleri rekabetçi, yenilikçi, ekonomik ve sosyal gelişmeyi destekleyen kurumlar haline getirmek için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Özvar, günümüzde dijitalleşme ve yapay zeka gibi alanların öneminin arttığını ve buna paralel teknoloji odaklı anlayışın yükseköğretimde etkili hale geldiğine dikkati çekerek, “Yükseköğretim Kurulu olarak bizler de bu alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve önemli adımlar atıyoruz. Kısa süre önce kamuoyuyla paylaştığımız üzere üniversitelerimizde yapay zeka ve dijital teknolojiler alanında eğitim verecek 21’i lisans ve 50’si ön lisans olmak üzere toplam 71 yeni programın açılması kararını aldık. Bu şekilde ülkemizin yeni teknolojiler alanında ihtiyaç duyduğu beşeri sermaye karşılanacaktır.” dedi.

Türkiye’nin halihazırda 208 üniversite, 185 bine yakın akademik personel ve yaklaşık 4 milyonu örgün eğitimde olmak üzere 7 milyon dolayında öğrenciye sahip olduğunun altına çizen Özvar, yükseköğretim sisteminin kapasite bakımından dünyada öne çıktığını vurguladı.

Özvar, nitelikli yayınlar, uluslararası projeler ve AR-GE faaliyetleriyle üniversitelerin uluslararası görünürlüklerinin ve saygınlıklarının artırılması için gayret ve desteklerinin devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Son yıllarda uluslararası sıralama kuruluşlarının hazırladıkları listelerde ilk 500’de yer alan Türk üniversitelerinin sayısındaki artış dikkati çekmektedir. Son olarak ilan edilen 50 yaş altındaki üniversitelerin sıralandığı ‘Genç Üniversiteler’ sıralamasında 58 üniversiteyle en fazla temsil edilen ülke Türkiye olmuştur. Bu durum, büyük bir çoğunluğu ‘genç üniversite’ statüsünde olan üniversitelerimizin önemli bir mesafe katettiğini göstermesi açısından kıymetlidir. Bu başarıların ortaya çıkmasında başta uzak görüşlülüğüyle bize yol gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir katkısı vardır. Gıyabında kendisine şükranlarımı arz ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x