Türkiye bu ilçeyi konuşacak… Nüfus: 7 bin 500, Borç: 456 milyon lira, Hane başı borç: 400 bin lira

Nevşehir’in Kozaklı ilçesi, belediyenin akıl almaz boyuttaki borcunu konuşuyor. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde CHP’ye geçen belediyenin borcunu yeni başkan Sefer Neslihanoğlu açıkladı.

Neslihanoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kozaklı Belediyesi’nin 31 Mart 2024 itibarıyla 456 milyon 371 bin 167 TL 40 kuruş borcu bulunduğunu belirtti. En fazla borcun 7 milyon 649 bin 163 euro 49 cente karşılık olarak 264 milyon 75 bin 130 TL 84 kuruşunun Dünya Bankası kredi borcu (anapara) olduğu görüldü. Onu 84 milyon 269 bin 78 TL 94 kuruş ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı İlbank’a olan borç takip etti.

SEÇİMDEN 15 GÜN ÖNCE 18 KİŞİ İŞE ALINDI

Kozaklı’daki skandallar bununla da sınırlı değil… 31 Mart’ta aday gösterilmeyen AKP’li eski başkan Akif Kabukçuoğlu’nun aralarında daha önce belediyede çalıştı gösterilen akrabası H.A.’nın da olduğu 18 kişiyi seçimden 15 gün önce kadroya aldığı öğrenildi.

ÇİÇEKÇİYE 635 BİN LİRA BORÇ

Nevşehir’deki diğer ilçe belediyelerinin toplamından daha fazla borcu olan Kozaklı’nın içler hali acısı bitmedi… Kasada parası kalmayan belediyeye ilçe esnafı haciz göndermeye başladı. Çiçekçiye 635 bin 481 lira 68 kuruş borcu olan belediyeye icra takibi başlatıldı.

İLÇENİN TEK GÜNDEMİ BORÇ

Odatv’ye konuşan bir ilçe sakini, kentin tek gündeminin belediyenin borcu olduğunu, büyükşehir belediyelerinde bile bu kadar borç olamayacağını söyledi. İşe alınan 18 kişiyle ilgili Kozaklı halkının ve belediye çalışanlarının durumdan rahatsızlığını aktaran vatandaş, seçilen başkanın söz konusu kadroları iptal etmesini beklediklerini ifade etti.

AKP’Lİ BAŞKANDAN AÇIKLAMA

Aday gösterilmeyen AKP’li eski başkan Akif Kabukcuoğlu ise yaptığı açıklamada, “Güncel değeri 125 milyon dolar (3 milyar 750 milyon lira) kamu yatırımı ile pandemi, deprem, ekonomik sıkıntı sürecine rağmen onurla, şerefle ve gururla hizmet ettiğimiz dolu dolu rekorlarla geçmiş beş yıl, tamamlanmış 74 projeyi ilçemize kazandırdık.” dedi.

Kabukcuoğlu, belediyenin borcunun, bütçesi oranına göre düştüğünü belirterek bir manada suçu eski başkanlara attı. Kozaklı’yı 2014-2019 arası MHP, 2009-2014 arası ise AKP yönetti.

Kabukcuoğlu’nun açıklamasında şu bilgi yer aldı:

“2019 yılı bütçesi: 8 milyon lira. Borç: 69 Milyon lira (Bütçesinin 8.6 katı)

2024 yılı bütçesi: 140 milyon lira Borç: 456 Milyon lira (Bütçesinin 3.2 katı)”

Kabukcuoğlu, borç karşılığında hizmet yaptıklarını belirterek, jeotermal altyapı projesi ve kreş açılışı gibi hizmetlerini hatırlattı.


AKP’li eski başkan Akif Kabukcuoğlu

“SOSYAL MEDYADAN YARGI DAĞITANLAR…”

Kabukcuoğlu, “Devlete olan borç değer kaybedecek ve yapılan yatırımların bu paralara yapılması imkansız hale gelecektir. Bütçesinin dokuz katı borcu olan belediye devralınmış. Bugünkü değeri borcunun 10 katı 4 milyar yatırım 74 proje tamamlanarak bütçesinin üç katı borçla devredilmiştir. Biz mazeret değil hizmet ve eser ürettik. Alnımız açık, başımız dik, vicdanımız rahattır. Devletin yargısı ve denetleme makamları görevinin başındadır. Göreve başladığımızdaki ilçenin durumu ile şimdiki ilçenin durumu ortadadır. Belediyeler mazeret üretme değil hizmet üretme yerleridir. Fırsat kollayanlara, fitne, fesat dedikodu üretenlere inat sevdiğimiz bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz. Sosyal medya mecralarından yargı dağıtmaya kalkanlara tavsiyem konuyu devletin yargısına taşımalarıdır.” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ BAŞKANA YANIT VATANDAŞTAN: “KREŞİ HAYIRSEVER DOKTOR YAPTIRDI, HANE BAŞI BORÇ 400 BİN LİRA”

Eski başkanın açıklamasına tepki gösteren bir ilçe sakini, “Yolları kaldırımları Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı. Millet Bahçesi’ni KOP yaptı. Kreşi hayırsever doktor yaptırdı. Duvarları, kanalları DSİ yaptı. Evleri TOKİ yaptı. Sahaları Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. Hastaneyi Sağlık Bakanlığı yaptı. Kız yurdunu KYK açtı. Kepçe-kamyon özel idareden çalıştı. Türkiye’nin arıtmasız en pahalı suyunu içtik. Evlerimizde doğru düzgün ısınamadık. Sonuç: 7 bin 500 nüfuslu ilçenin faiz hariç tespit edilebilen toplam borcu eski parayla yaklaşık yarım katrilyon lira. Faizleri ve bazı eksikleri de katarsak yaklaşık 750 milyon lira. Bu rakamı 7 bin 500 nüfusa bölün, sonra da dörtle çarpın. Hane başına yaklaşık 400 bin lira borç.” ifadelerini kullandı.

Oğuz Ok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x