10 Mart 2024 Balık Burcunda Yeniay: Dünya ikiye ayrılacak, sen hangi tarafı seçeceksin?  

10 Mart 2024 Balık Burcunda Yeniay 

Aslında eline bir mucize tutuşturuldu ama sen ne yapacağını bilmiyorsun!  

Asırlardır bir şeylere inandın, inandıkların için elinden geleni yaptın. Yeniayda aniden gelişen olaylar, hayat görüşünü değiştirebilir! Olumlu veya olumsuz her durum, seni sana daha fazla tanıtır. Duygu durumun da inişli çıkışlı olabilir. Şimdiye kadar tepki göstermediğin, kişi veya durumlara tahammül etmekte zorlanırsın. Yeniayda iç dünyan değişir, gelişir ve sen hayatında yeniye yer açarsın. Hayallerin, beklentilerin, görev ve sorumluluk bilincin tamamen değişebilir. Değişmemesi gereken insani niteliklerindir. Yani birlik ruhu, vicdan, merhamet, fedakarlık, hoşgörü….  

Yeniayda Dünya ikiye ayrılacak, sen hangi tarafı seçeceksin?  

Bir tarafta her şeye rağmen saf, temiz ve iyiye inananlar, diğer tarafta ise korkuya yenik düşenler! Yeniay, hayatın her alanında (iş, aşk, para, sağlık, eğitim vb.) yeni tohumlar ekmeni istiyor. İyimsersen iyicil, karamsarsan kötücül tohumlar ekersin. Bu durum her zaman böyleydi ancak 10 Mart Balık yeniayında durum biraz daha hassas. Ektiğin tohumlar hemen boy verebilir. O nedenle karanlıktan aydınlığa geçmeden, arınmadan, yükselmeden gelecekle ilgili hayal bile kurmamalı, tek bir tohum dahi ekmemelisin.  

Kronik mutsuzluktan, nedensiz gerginlikten, seni hareketsizleştiren korkulardan kurtulmak istiyorsan içindeki ‘’mutluyu’’ ara, bul. 

Neredeyse tüm yazılarımda, kendini keşfetmen gerektiğinden söz ediyorum. Zaman zaman bunu başarabilmen için bazı önerilerde bulunuyorum. Balık yeniayı, ‘’Kendini Keşfet’’ önerim; ışığını, yeteneklerini, yeterliliklerini, güzelliklerini, başarılarını, seni sevenleri, mutlu olduğun anları hatırla. Her yeni güne, deneyime, kişiye gülümse. Yani içindeki aydınlığı çalıştır. Bırak bu defa kaygı ve korkudan uzak olan tarafın eksin gelecek tohumlarını. 

Bu Yeniay insanlığa sürekliliğin sırrını açmak istiyor. 

Akışa güvenmek, akışa bırakmak konusu o kadar yanlış anlaşıldı-aktarıldı ki, en değerli olandan vaz geçtiğinin farkına bile varmadın. En değerli olan süreklilik, sürece dahil olmak, yaratımdan vaz geçmemek, olduğu kadarıyla yetinmemekti. Her koşulda “olması gerekenin” olduğuna inanmak, kitlesel bir illüzyonlardan başka bir şey değil. Her şeyi denediğin halde değiştiremediklerinle, uzlaşmak başka, akışta olmak başka şeydir. Sen şimdiye kadar ya isyan ettin ya boyun eğdin. Yeniay uyanma vakti geldi, akışı başlat diyor.  

Akış; fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal süreklilik ile ilgilidir. Niyetin, enerjin, düşüncen ve sınavın diğer şeyleri (insanları, olayları, deneyimleri vb.) sana çeker. Kendi akışını, sürecini yaratırsın. İbadetler bile süreklilik esasına dayanır. İlahi olanla akışı korumak için bile süreklilik lazımdır. Özel zaman ve koşullarda, tekrarlanan ibadetler ve ritüeller de daha büyük döngülerle alakalıdır. O halde ne yaşamak istediğine karar ver. Ruhsal-duygusal-zihinsel ve fiziksel olarak hizalanabilirsen, akış ve yaratım senin kontrolünde olacaktır.  

Hizalanmak; öz arzunu yani seni geliştirecek, tekamül ettirecek olanı fark etmek, onu kalpten istemek, gerçekleşmesi için neler yapabileceğini araştırıp-bulmak ve harekete geçmek şeklinde anlaşılabilir. Öz arzunun, hayat amacının ne olduğu konusunda tereddüttün varsa doğum haritanı analiz ettir.  

Neden sevdiğin işlerle uğraşırken zaman akıp geçer de, sıkıldığın, sevmediğin ortamlarda zaman durur? Kendi alanında, yaratımda, akıştaysan, zaman bile akar. Eğer kendi alanından çıkıp, başkalarının akışında rol aldıysan, zaman savurur, kendine gelip o zamandan geçip, gidemezsin.   

Yeniayda ilişkiler… 

Korkularının şekillendirdiği ilişkilerden (aşk, iş, aile, arkadaş vb.) uzaklaşman gerekiyor. Yalnızlıktan, sevilmemekten, seçilmemekten korktuğun için kimseyle eş, sevgili, arkadaş olmamalısın… 

Ruhsal öğretilerde ilişkiler, bağlar ve karmik unsurlar (neden-sonuç ilişkileri, eski hesaplar, yeni deneyimler, ileride olacaklara ortam hazırlamak vb.) olarak ele alınır. Bir ilişkide en değerli olan niyet, eylem ve tercihtir. Yeni bağlar her zaman kurulabilir, mevcut ilişkilere her zaman derinlik kazandırılabilir.   

Kişi; kendisini veya yaşam koşullarını reddettiğinde, kabullenemediğinde, ilişkilerinde de sorun yaşar. İlişkide olduğun kişiler için ne ifade ediyorsun? Onlar senin için ne anlama geliyor?  

Çok sık rastladığım bazı cümleleri sizinle paylaşmak istiyorum;  

“O benim Ruh eşim, biliyorum, biliyor”  

“Her hayatta onu sevdiğime, beni sevdiğine eminim“ 

“O ne yaparsa yapsın beni seviyor şu an farkında değil “   

“Yeterince bilinçli olsa beni seçerdi”  

“Şu kişi aradan bir çıksa biz çok mutlu olacağız“ 

Yukarıdaki cümleler ilişkilere dair bazı illüzyonlar… 

Bunlar doğru olsa bile unutmamanız gereken bazı noktalar var. Ruhsal bağlarla veya karmik eşlerle ilişkiler her zaman “en yüksek hayrımıza” olmayabilir. En önemlisi ‘’sonsuza kadar’’ sürmek zorunda değil.  Çözülmesi gereken sorun çözüldüğünde, kapatılması gereken hesap kapatıldığında mevcut bağların bir anlamı kalmayabilir. Her iki tarafta öğrenilmesi gereken dersi bambaşka bir ortamda öğrenip kendi eksiğini tamamlayabilir. Sizin kiminle olduğunuz değil ne ögrendiğiniz önemlidir. ‘’Aramızda karmik bir bağ var, ne yaparsa yapsın yanında olmalıyım.’’ Diye kendinizi heba etmeyin. Karma geçmişten gelen borç ve alacaktan daha fazlasıdır.  

Öz değerimizi, saygımızı veya sevgimizi başkasının gösterdiği yakınlıkla veya tercih edilmekle ölçmeyelim. Tercih yapmamız gereken durumlarda kendimizi seçmeliyiz. Kendimizi seçmek demek; uzlaşmaz ve menfaatçi bir bencilliği işaret etmez. Uzun vadede kendimizi istemediğimiz şeylerden uzaklaştırmamız bütünün de hayrına olacaktır.  

Sözün özü; Balık yeniayı, ruhsal büyüme ile alakalıdır. Yeniay, kitlesel bir uyanış, gelişim ve ilerleme başlasın istiyor. Balık yeniayında aldanmalara-aldatmalara, dalgınlıklara dikkat. En çok kendini aldatmaktan, oyalamaktan vaz geç. Vicdanın, merhametin, yaratıcılığın, sarıp sarmalamaya meylin ile çık yola. Tembelliğe, uyuşukluğa savaş aç. Sınırlar koy ve bu sınırları korumak için elinden geleni yap. Başkalarının yaptırımları altında ezilme. Kimseyi de manipüle etmeye kalkma. Derin sezgilerini güzel yarınlar yaratmakta kullan.  

Muhteşem bir yeniay olsun, hepimizin içindeki ışık yolunu bulsun. Burç yorumlarını aşağıya bırakıyorum. 2024 yılındaki ruhsal yolculuğun hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bana ulaşabilirsin. Senin kendini anlamaktan daha önemli bir işin yok. 

Koç  

Çatışmadan uzak dur… 

Hayatın herhangi bir alanında bir değişiklik olmaması seni yordu… 

En çok istediğine ulaşmana az kaldı… 

Balık burcundaki Yeniay, ruhsal büyüme, içsel düşünce ve kendi kendine dönme zamanını simgeliyor. Bu dönem, bilinçaltının derinliklerine dalman ve orada saklı olanları keşfetmen için mükemmel bir fırsat sunuyor. Rüyaların ve sezgilerin bu dönemde sana rehberlik edebilir; onlara kulak ver. Kendini daha önce görmediğin bir açıdan görebilir ve gizli kalmış yönlerini keşfedebilirsin. İç dünyana yapacağın bu yolculuk, dış dünyadaki ilişkilerini olumlu etkileyebilir. Korkularınla yüzleşmek ve onları aşmak, özgürlüğüne kavuşmanı sağlayacak. Ruhsal pratiklere ve meditasyona bu süreçte daha fazla yer ver. Kendi iç sesine daha fazla güven ve akışta kalmaya çalış. Bu Yeniay, geçmişin yaralarını iyileştirme ve ruhsal olarak yenilenme zamanı. İçsel huzuru bulma yolunda önemli adımlar atabilirsin. Yeniayın enerjisiyle, kendini ve çevreni daha iyi anlama şansı bulacaksın. 

Boğa  

Huzuru koru… 

Hayatındaki büyük değişim seni korkutuyor mu?  

Korkma öte benliğini tanımak için bunları yaşamaktasın… 

Balık burcundaki Yeniay, sosyal çevre, arkadaşlıklar ve gelecek hedefleriyle ilgili başlangıçları müjdeliyor. Bu dönem, senin için yeni insanlarla tanışma, sosyal çevreni genişletme ve topluluk içindeki yerini yeniden değerlendirme fırsatı sunuyor. Hayallerini ve umutlarını paylaşabileceğin yeni arkadaşlıklar, ilişkiler kurabilirsin. Bu yeni bağlantılar, kariyerinde veya kişisel projelerinde sana ilham verebilir. Sosyal sorumluluk projelerine katılmak veya topluma hizmet etmek için harika bir zaman. Ancak, ilişkilerde idealizmden kaçınmak ve gerçekçi olmak önemli. Kendi değerlerinle uyumlu olmayan gruplardan ve ilişkilerden uzak dur. Bu Yeniay, seni gerçekten yükselten ve destekleyen ilişkilere yönelik içgörüler sunabilir. Kariyer hedeflerini ve uzun vadeli planlarını gözden geçirme zamanı. Topluluk içinde aktif bir rol alarak hem kendini hem de çevreni geliştirebilirsin. Geleceğe yönelik umutlarını ve hayallerini yeniden canlandırma fırsatı bulacaksın. 

İkizler  

Sadece kendinle ilgilen… 

İçinde bulunduğun durumun, ilişkinin, işin, finansal durumun canını sıkmasına izin verme… 

Büyük yükseliş başlıyor…   

Balık burcundaki Yeniay, kariyer hayatında yeni fırsatlara işaret ediyor. Bu dönem, profesyonel hedeflerine ulaşmak için net bir vizyon oluşturman ve kariyerinle ilgili önemli adımlar atman mümkün. Yaratıcılığını ve sezgilerini iş hayatına entegre et. Seni farklı kılabilecek yenilikçi fikirlerle büyüyeceksin. Mesleki imajını yeniden şekillendirmek ve halka açık alanda daha görünür olmak için mükemmel bir zaman. Başkalarının fikirlerine değil kendi içsel rehberliğine güven. İş ve özel hayat arasında denge kur. Kendine ve ruhsal ihtiyaçlarına yeterince zaman ayır. Bu dönemde alacağın kararlar, uzun vadede senin için önemli sonuçlar doğurabilir. Kariyerinle ilgili risk almak ve yeni girişimlerde bulunmak için gereken öz güce sahipsin. Toplumsal sorumluluk gerektiren konulara odaklanmak, manevi tatmin sağlayabilir. Kendini daha büyük bir amaca hizmet ederken bulabilirsin. Bu Yeniay, profesyonel yaşamında derin ve anlamlı bir dönüşümün başlangıcı olabilir. 

Yengeç  

Hislerine güven… 

Kaybettiğini sandığın durumlara (aşk, iş, para, aile vb.) kafa yorma… 

Daha büyük bir kazancın kapısındasın… 

Balık burcundaki Yeniay, yüksek öğrenim, uzak seyahatler, felsefi arayışlar ve yeni başlangıçlara işaret ediyor. Bu dönem, dünya görüşünü genişletmek ve bilgi arayışını derinleştirmek için mükemmel bir fırsat. Uzak diyarlara seyahat etme veya yeni kültürler keşfetme arzun artabilir. Eğitimle ilgili yeni başlangıçlar yapabilir veya uzun zamandır ilgi duyduğun bir konuda deneyim kazanırsın. Bu süreçte, yaşam felsefeni şekillendirecek önemli içgörüler elde edebilirsin. Farklı kültürlerden ve felsefelerden ilham alarak, yaşam anlayışını zenginleştirebilirsin. Aşırıya kaçmadan gerçekçi hedefler belirlemek önemli. Bu Yeniay, kendini ifade etme ve düşüncelerini paylaşma konusunda daha cesur olmanı sağlayabilir. Akademik çalışmalar veya yayıncılık projeleri için uygun bir zaman. Ruhunun çağrısını dinleyerek, hayatında yeni ve anlamlı bir yön belirleyebilirsin. Bu dönem, kişisel büyüme ve gelişimde desteklenirsin, bambaşka bir yaşam görüşü benimseyebilirsin.  

Aslan  

Kendini sev… 

Maddi-manevi hakkını alamadığın durumlara aldırma… 

Yaratıcılığın sayesinde en tepeye çıkacaksın… 

Balık burcundaki Yeniay, dönüşüm, yeniden doğuş ve derin ilişkilerle ilgili temaları ön plana çıkarıyor. Bu dönem, maddi ve manevi kaynakların birleştirilmesi, ortaklıklardan elde edilen gelirler ve içsel dönüşüm konularında önemli adımlar atmanı teşvik ediyor. Derin duygusal bağlar kurma ve ruhsal birleşme arzusu duyabilirsin. Ancak, ilişkilerde bağımlılıklardan kaçın, özgürlüğünü koru. Bu Yeniay, seni kendi karanlığınla yüzleşmeye ve korkularını aşmaya davet ediyor. Finansal iş birlikleri veya miras konularında yeni başlangıçlar yapabilirsin. Psikolojik olarak kendini yenileme ve dönüştürme fırsatı bulabilirsin. Derinlemesine ruhsal çalışmalar veya terapi, bu süreçte yardımcı olabilir. İlişkilerde daha derin anlayış ve empati geliştirebilirsin. Bu Yeniay, hayatında önemli bir dönüşümün kapılarını aralayabilir. Kendini yeniden keşfetme ve ruhsal olarak büyüme yolunda önemli bir adım atabilirsin. 

Başak  

Sağlığına dikkat et… 

Ani gelişen sağlık sorunları, spor kazaları vb. canını sıkmasın… 

Ezberin bozulsun ki hayatında eksik olanı (aşksa aşk, işse iş, paraysa para) tamamla… 

Balık burcundaki Yeniay, ortaklıklar, evlilik ve yakın ilişkilerle ilgili yeni başlangıçları işaret ediyor. Bu dönem, mevcut ilişkilerini derinlemesine değerlendirme ve gerekirse yeniden yapılandırma fırsatı sunuyor. Yeni ve anlamlı bağlar kurabilir veya mevcut ilişkilerinde daha derin bir bağlılık ve anlayış geliştirebilirsin. Ancak, ilişkilerde mükemmeliyetçilik tuzağına düşmemek ve gerçekçi beklentiler içinde olmak önemli. Bu Yeniay, karşılıklı saygı ve anlayışın önemini vurguluyor. İletişim becerilerini geliştirerek, ilişkilerinde daha sağlıklı bir dinamik oluşturabilirsin. Kendini ve partnerini daha iyi anlama yolunda önemli adımlar atabilirsin. Karşılıklı destek ve empati, bu dönemin anahtar kelimeleri. Yeniayın enerjisi, ilişkilerinde yeni bir sayfa açmana, beklentilerindeki katılıkları gidermene yardımcı olabilir. Ortaklık ve iş birlikleri için uygun bir zaman. Bu dönem, kalıcı ve anlamlı ilişkiler kurma şansını artırabilir. 

Terazi  

Orta yolu bul… 

Stres yaratmaya çalışan çatışmacı kişilerle ilgilenme… 

Seni mutlu eden yolu bulacaksın… 

Balık burcundaki Yeniay, iş, sağlık ve günlük rutinlerle ilgili yeni başlangıçları müjdeliyor. Bu dönem, sağlığına daha fazla önem verme, beslenme ve egzersiz rutinlerini gözden geçirme fırsatı sunuyor. İş hayatında daha verimli ve organize olmak için yeni yöntemler geliştirebilirsin. Günlük yaşamında daha fazla esneklik ve akışa izin vermek, ruhsal ve fiziksel sağlığını iyileştirebilir. Ancak, kendine aşırı yüklenmekten kaçın ve dinlenmeyi ihmal etme. Bu Yeniay, iş ve özel hayat dengeni gözden geçirmen için mükemmel bir zaman. Mesleki becerilerini geliştirme ve yeni eğitim fırsatları arayışı içinde olabilirsin. Sağlığın ve huzurun, her şeyden önemli. Kendine yatırım yapma yani kişisel gelişimine odaklanma zamanı. Günlük yaşamında önemli iyileştirmeler yaparak daha iyi hissedebilirsin. Sağlıklı alışkanlıklar edinme ve önceliklerini değiştirme konusunda desteklenirsin. 

Akrep  

Sır perdesi aralanıyor… 

Aşk hayatındaki karşılaştığın zorluklara aldırma… 

Yeniden aşka doğacaksın… 

Balık burcundaki Yeniay, yaratıcılık, aşk ve kendini ifade etme konularında yeni başlangıçları işaret ediyor. Bu dönem, sanatsal yeteneklerini sergileme ve daha fazla görünür olma fırsatı sunuyor. Aşk hayatın romantizm ve tutkuyla yeniden tanışır. Yeni bir ilişkiye başlamak için mükemmel bir zaman olabilir. Çocuklarınla veya içindeki çocukla bağ kurma konusunda önemli adımlar atabilirsin. İçindeki çocuğu susturma, aşırıya kaçma, dengeli bir yaklaşım benimse. Bu Yeniayı kişisel mutluluğunla ve neşenle onurlandır. Kendini ifade etme ve yaratıcılığını sergileme konusunda daha cesur ol. Aşk ve yaratıcılık, bu dönemin anahtar kelimeleri. Kendi değerlerini ve yeteneklerini keşfetme yolunda önemli bir adım atabilirsin. Bu Yeniay, daha fazla eğlence ve yaratıcılık diyor. Kendini ve aşkı keşfetme, yaşama ve yaşatma zamanı. 

Yay  

Büyük plana güven… 

İç huzurunu bozmaya çalışanlara gül, geç… 

Kendi mutluluğunu sen yaratacaksın… 

Balık burcundaki Yeniay, aile, ev ve iç dünyanla ilgili yeni başlangıçları müjdeliyor. Bu dönem, aile bağlarını güçlendirmek ve evinde huzur ve uyumu artırmak için mükemmel bir fırsat. İç dünyana yönelmek, aileni, köklerini ve geçmişini derinine anlamana yardımcı olacaktır. Ev ve aile hayatında değişiklikler yapmak veya yeni bir yuva kurmak için uygun bir zaman olabilir. Ancak, değişiklikleri yaparken dengeli ve duyarlı olmak önemli. Bu Yeniay, iç huzuruna kavuşma ve duygusal istikrar sağlama konusunda sana rehberlik edebilir. Kendi isteklerine ve aile üyelerinin ihtiyaçlarına odaklanabilirsin. Evde meditasyon ve ruhsal pratiklere daha fazla yer verebilirsin. Bu dönem, kişisel güvenlik ve aidiyet duygularını güçlendirebilir. İç huzuruna kavuşma ve aile içi ilişkileri iyileştirme fırsatı bulacaksın. Ev ve aile hayatında yeni bir başlangıç yapabilir, taşınabilir, ev alıp-satabilirsin.   

Oğlak  

Öz arzuna izin ver… 

Herkes sana karşı dursa bile yolundan dönme… 

Başaracaksın… 

Balık burcundaki Yeniay, iletişim, öğrenim ve kısa seyahatlerle ilgili yeni durumlara işaret ediyor. Bu dönem sana, fikirlerini ifade etme ve yeni şeyler öğrenme konusunda mükemmel bir fırsat sunuyor. Yakın çevrenle ilişkilerini güçlendirebilir, etkili iletişimle anlaşmazlıkları çözebilirsin. Kısa seyahatler, yeni insanlarla tanışma ve farklı fikirlerle karşılaşma imkanı bulabilirsin. Ancak, bilgiye boğulmamak ve iletişimde açık olmaya özen göstermek önemli. Bu Yeniayda yazılı veya sözlü ifade yeteneklerini geliştirebilir ve yeni iletişim kanalları bulabilirsin. Eğitimle ilgili yeni başlangıçlar yapabilir veya bir kursa kaydolabilirsin. Merakını ve öğrenme arzunu canlı tut. Bu dönem, zihinsel ufkunu genişletme ve yeni beceriler kazanma şansı sunuyor. İletişimde daha duyarlı ve empatik olabilirsin. Bu Yeniay, çevrenle ilişkilerini iyileştirme ve bilgi alışverişinde bulunmak açısından önemli. 

Kova 

Olağanüstü şeyler oluyor… 

Sarsıcı, ani, beklenmeyen finansal durumların seni aşağıya çekmesine izin verme… 

Mucize yolda… 

Balık burcundaki Yeniay, senin için maddi kaynakların artması, manevi değerlerin itibar görmesiyle ilgilidir. Bu dönem, finansal durumunu gözden geçir ve maddi güvenliğini artırmak için yeni stratejiler belirle. Kendi değerlerini ve yeteneklerini sergilemekten çekinme. Yaratıcılığın sayesinde kazancını arttırabilirsin. Maddi kazanımlara odaklanırken manevi değerlerini göz ardı etme. Bu Yeniay, kendi kendine yetme duygunu besleyecektir. Finansal bağımsızlık yönünde önemli adımlar atabilirsin. Tasarruf ve yatırım konularında bilinçli kararlar alabilirsin. Bu dönem, maddi kaynakları daha verimli kullanma ve finansal hedeflere ulaşma konusunda, sana rehberlik edebilir. Kendi değerinin farkına varma ve buna göre hareket etme zamanı. Bu Yeniay, maddi ve manevi refahınızı artırma fırsatı sunuyor. 

Balık  

İyimser ol ve iyimserlik ilham et… 

Moralini bozmaya çalışan insanların seni aşağı çekmesine izin verme…  

Seni sevenlerle yoluna devam et… 

Balık burcundaki Yeniay, senin için bireysel yenilikler, kendini ifade etme ve kişisel imajla ilgili yeni fırsatları işaret ediyor. Bu dönem, kendini yeniden keşfet ve dış dünyaya yeni ‘’seni’’ taktim et. Kendi ihtiyaçlarına, arzularına ve hedeflerine odaklan. Bireyselliğini uzun zaman sonra ilk kez ön plana çıkarabilirsin. Ancak, gerçekçi hedefler belirlemen ve kendine karşı dürüst olman önemli. Yeniay, kendine olan inancının artmasına ve kişisel yeteneklerini sergilemene olanak sağlar. Yeni bir görünüm, hobi veya yaşam tarzı deneyebilirsin. Kendini ifade etme ve yaratıcılığını kullanma konusunda daha cesur olabilirsin. Bu dönem, kişisel gelişimine yönelmelisin. İlişkilerde daha açık ve dürüst olmanı önerebilirim. Hayatında yeni bir sayfa açma ve bireyselliğini kutlama zamanı. Kendi içsel rehberliğine güven ve kişisel mutluluğunu merkeze aldığın adımlar at. 

Gökyüzünü dinleyin. Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x